1. فیلم‌های کودکانه بسیاری از موارد مملو از نمایش‌های بی‌کیفیت، با طنزی خام و کار نشده هستند. خشونت، کمدی، وحشت، الگوهای غیر قابل درک، قهرمانان، دوستی‌ها، حقیقت و فانتزی و ارزش‌های دیگری مانند خوب بودن، درست بودن، صادق بودن و چنین مواردی همگی می‌توانند توسط انیمیشن‌ها به چالش کشیده شوند. 
  2. شخصیت‌های کارتونی تاثیرات مثبت و همچنین منفی روی کودکان دارند. برخی از انیمیشن‌ها خنثی هستند و صرفاً برای سرگرمی ساخته شده‌اند. برخی از آن‌ها آموزشی هستند، اما برخی از آن‌ها هم خشونت آمیزاند. ما در جامعه شاهد این هستیم که گویی کودکان به صلاحدید خود مجاز به انتخاب برنامه‌های کارتونی هستند. برنامه‌هایی که به نوبه خود به طور غیر مستقیم بر رشد آن‌ها تأثیر می‌گذارند.
  3. دسترسی گسترده به انیمیشن‌ها می‌تواند آثار و تبعات نگران کننده‌ی داشته باشد؛ هرچند ممکن است مزایای درگیرسازی کودک با این محتواهای بیشتر باشد اما حتما لازم است والدین و مربیان نظارتی جدی روی محتواها داشته باشند.
  4. استفاده از الفاظ رکیک و همچنین تقلید از سبک و واژگان کارتونی می‌تواند باعث رفتار پرخاشگرانه کودکان شود.

علیرغم تمام جوانب مثبت و منفی در نظر گرفته شده، فیلم‌های انیمیشن و کارتون با هدایت صحیح بزرگترها برای فعالیت‌های رشدی کودکان مفید هستند. نظارت بزرگسالان به رشد منطق و توانایی‌های استدلال کودک، پردازش دیداری و شنیداری و توجه پایدار و انتخابی کمک خواهد کرد.