درباره این دوره

کودکان ذاتا خلاق هستند اما فضای مناسب برای پرورش خلاقیت، باعث ظاهر شدن توانایی‌های آنان می‌شود؛ یعنی اگر والدین از نحوه رشد این توانمندی آگاهی پیدا کنند می‌توانند باعث شکوفا شدن آن در کودکانشان شوند.

خلاقیت و اندیشه خلاق، نقشی راهگشا در حل مسائل زندگی دارد. با پیچیده‌تر شدن شرایط زندگی انسان در کنار چالش‌ها، پرسش‌ها و معضلات مختلف، می‌توان از طریق خلاقیت به طور موثرتری به حل و فصل مسائل و معضلات پرداخت. در واقع خلاقیت با نقشی برجسته و با تصور راهکارهای مختلف و نگاه متفاوت به موقعیت‌های زندگی مرتبط است. همان‌طور که والدین برای سلامتی جسمی کودکانشان اهمیت قائل هستند آشنایی با انواع و اشکال تفکر و مراحل رشد ذهنی می‌تواند به تعمق و انعطاف بیشتر برای همراهی تربیتی با کودکان و نوجوانان‌شان منجر شود.

دوره مبتدی و متوسط بیشتر با دانش و بینش مرتبط با خلاقیت در سطح نظری و عملی روبه‌رو بوده و دوره پیشرفته بیشتر مبتنی بر رویکرد حل مسئله خلاق است؛ یعنی مشارکت‌کنندگان در هر یک از سطوح می‌توانند از یادگیری مفاهیم نظری و تجارب عملی آن بهره‌مند شوند.

در دوره پرورش والدین خلاق از طریق مشارکت در گفت‌و‌گو با هم گروهی‌ها و مربی، فهم یا تجربه خود از یادگیری‌هایشان را به اشتراک می‌گذارند. بنابراین فضای یادگیری در دوره مشارکتی، تعاملی و گفت‌و‌گو محور است.

اهداف یادگیری

تشخیص محتوای مناسب برای تربیت فرزندی خلاق
تشخیص محتوای تربیتی از شبه‌تربیتی
تربیتی کودکی با قابلیت درک و حل خلاقانه امور
آشنایی عملی و تخصصی با تکنیک‌های خلاقیت
درک خلاقانه مسائل و چالش‌های واقعی یا شبیه‌سازی شده زندگی
تهیه کردن یک برنامه عملیاتی برای تربیت فرزند

زمانبندی دوره

 • این دوره، سطح مقدماتی دوره پرورش والدین خلاق است.
 • دوره پرورش والدین خلاق دارای جلسات آنلاین گروهی و فعالیت‌هایی برای مشارکت‌کنندگان است. هر ترم آن ۱۲ جلسه است که هر هفته اعضاء در یک جلسه آنلاین 1:30 ساعته شرکت می‌کنند. طی کردن کل دوره پرورش والدین خلاق با احتساب هر سه سطح نه ماه طول می‌کشند.

مخاطبین دوره

 • مخاطب این دوره، والدین هستند.
 • والدینی که می‌خواهند کودکی خلاق و شاد تربیت کنند.
 • والدینی که می‌خواهند درک عمیقی نسبت به محتوای تربیتی و شبه‌تربیتی پیدا کنند.
 • والدینی که می‌خواهند فرزندی آگاه تربیت کنند.
 • والدینی که می‌خواهند مسائل و چالش‌های تربیتی را درک و حل کنند.

سرفصل های دوره

 • خلاقیت چیست؟

  در تعریف و توصیف خلاقیت، ماهیت آن از منظر اندیشمندان و مربیان صاحب‌نظر بررسی می‌شود. خلاقیت، استعدادی ذاتی و به تعبییری وجه تمایز انسان به عنوان موجودی فرهنگی و اجتماعی با دیگر موجودات است. خلاقیت به معنی توانایی حل مسئله و نیز ایجاد یک ایده متفاوت و نو است. آموزش خلاقیت از فهم و کشف آن به عنوان ویژگی عالی شخصیت انسان تا یادگیری و انجام تکنیک‌ها و تمرین‌ها را شامل می‌شود.

 • عوامل و موانع خلاقیت

  اگر خلاقیت را به عنوان ویژگی و استعدادی مختص انسان تلقی کنیم بخش مهمی از آموزش آن در گرو شناختن عوامل و موانع آن است. در واقع با عبور از این موانع، جریان طبیعی خلاقیت آغاز و از طریق آموزش تداوم می‌یابد. به عنوان مثال عواملی همچون رقابت، عدم خودشناسی و ترس از تجربه‌کردن از موانع بروز و ظهور خلاقیت هستند. با شناخت و تحلیل این موارد می‌توان به رفع‌شان پرداخت.

 • مفاهیم کلیدی خلاقیت

  دوره پرورش والدین خلاق برای آشنایی با گستره مفاهیم، روش‌ها و تمرین‌های مرتبط با خلاقیت طراحی و اجرا شده‌است. برای مثال مفاهیمی همچون تخیل، بازی و ارتباط آن‌ها با خلاقیت از منظر علمی و عملی در یک فعالیت کارگاهی مورد تحلیل قرار می‌گیرند. هدف از پرداختن به این مفاهیم، صرفا تربیت والدین نظریه‌پرداز و آموزش صرف نظریه‌ها به آن‌ها نیست، بلکه مقصود تربیت والدینی است که بتوانند مفاهیم کلیدی خلاقیت را در زندگی واقعی درک کرده و به کار بگیرند.

 • عناصر خلاقیت

  خلاقیت در دیدگاه‌های مختلف دارای عناصر گوناگونی است. ما، در آغاز راه بیشتر به مفاهیم و عناصری می‌پردازیم که عمومیت یا کاربرد بیشتری دارند، عناصری همچون نوآوری، اصالت و کاربردی بودن مدنظر ماست.

 • تکنیک‌های پرورش خلاقیت

  امروزه در موارد متعددی شاهد رفتارهایی هستیم که خلاقانه نیستند اما به عنوان خلاقیت عرضه می‌شوند. مشارکت‌کنندگان دوره بعد از آشنایی با تعریف، ماهیت و عناصر خلاقیت می‌توانند مرز خلاقیت و شبه‌خلاقیت را تشخیص داده و با آگاهی بیشتری وارد عرصه عملی خلاقیت شوند. برای تحقق دانش و آگاهی مربوط به خلاقیت در میدان عمل، روش‌ها و تکنیک‌های خلاقیت فرا گرفته می‌شود. فراگیری روش‌ها و تکنیک‌های خلاقیت اگرچه با تکیه بر معلومات، دانش و تعالیم قبلی است اما بیشتر متمایل به شیوه عملی و تجربی می‌باشد.

مربیان شما

دکتر افضل‌السادات حسینی

متخصص تعلیم و تربیت

0/5
2 دوره
0 دیدگاه
0 دانشجو

سال‌ها قبل و همزمان با بسته‌شدن دانشگاه‌ها به دلیل انقلاب فرهنگی، کار معلمی را آغاز کردم. در حین معلمی بسیار فکر می کردم و با خودم به این نتیجه رسیدم که مهمترین کاری که می‌توانم برای جامعه‌ام انجام دهم، معلمی است. معلمی برای من هم رشد فردی داشت و هم زمینه‌ساز پیشرفت اجتماعی و فرهنگی‌ام به شمار می‌آمد. به این باور داشتم که توجه به تعلیم و تربین رمز و راه رسیدن به خوشبختی افراد و جوامع است. بعد که مصمم شدم به این مسیر بیایم، با وجود لذت و احساس شادمانی از معلمی احساس می‌کردم که برای پاسخ به پرسش‌هایم باید این راه را جدی‌تر پیگیری کنم و علاوه بر مطالعاتم در حیطه ادبیات و داستان، باید در قالب علمی و آکادمیک، دانشگاهی شدن را برگزینم. دوران کارشناسی‌ارشدم را به تربیت اخلاقی پرداخت و در دوران دکتری سراغ خلاقیت رفتم و از آن موقع تا زمان نگارش این متن یعنی حدود 25 سال پیوسته در این زمینه مشغول جستجو و کاوش هستم. البته بیشتر به مطالعه موضوع تفکر توجه داشتم اما طی مشورت‌ها و گفت‌وگوهایی که با استادانی همچون مرحوم دکتر علی‌محمد کاردان داشتم به مطالعه معدود آثار موجود و ترجمه شده در این زمینه پرداختم و با راهنمایی دکتر محمود مهرمحمدی رساله دکتری خود را پیش بردم. در طول این سال‌ها به بررسی، کنکاش و مطالعه درباره خلاقیت به عنوان وجه تمایز انسان از دیگر موجودات پرداختم و پژوهش درباره آن را عهد خودم با خداوند تلقی کرده و سعی کردم از آن عدول نکنم. علاوه بر تحقیق، نگارش کتاب‌ها و مقالات مختلف در کارگاه‌های متفاوتی که با مربیان، والدین و قشرهای مختلف جامعه داشتم تجارب خود را با مخاطبان گوناگون به اشتراک گذاشتم. اکنون نیز امیدوارم جامعه ما به خصوص جامعه آموزشی توجه ویژه‌ای به امر خلاقیت داشته‌باشد.

برخی از سوابق و تجربیات علمی و عملی دکتر افضل‌السادات حسینی: - عضو هیئت علمی دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران - داور همایش‌های بین‌المللی حوزه تعلیم و تربیت و خلاقیت - مولف تخصصی حوزه خلاقیت

مشاهده بیشتر

یک نظر بنویسید

دوره پرورش والدین خلاق
نحوه پرداخت
اقساط

پرداخت کامل و یکجا: 920,000 تومان
مبلغ پرداخت اقساطی: 998,000 تومان
پیش پرداخت: 450,000 تومان
مابقی پرداخت در2 قسط: 274,000 تومان​

سطح
مقدماتی
مخاطب دوره
والدین
توجه: شما مجاز به کپی محتوا یا مشاهده سورس نیستید!!